top of page

The Baltic Sisters. “Värav/Vārti/Vartai”



The Baltic Sisters on 2022. aasta lõpus sündinud rahvusvaheline pärimusmuusikaprojekt. Ansamblisse kuulub neli liiget: Marion Selgall Eestist, Liene Skrebinska ja Vineta Romāne Lätist ning Laurita Peleniūte Leedust. “Värav/Vārti/Vartai” on koosseisu debüütalbum ning koondab ansambli arranžeeritud mitmehäälseid rahvalaule. Eestist on esindatud seto ja Karksi laulud, Lätist laulud Lõuna-Kuramaalt ja Latgalest, Leedust UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud sutartinė’d. Lisaks kõlab kompositsioone, mis põimivad kõigi kolme riigi rahvamuusikat.

Album tervikuna mõjub ühe pika loitsuna, mis küll pidevalt uusi kõlavärve omandab, kuid jääb olemuslikult korduvaks ja sugestiivseks. The Baltic Sisters keskendub eelkõige traditsioonilistele laulmise viisidele, mistõttu ei ole seaded harmooniliselt või rütmiliselt kuigi keerukad, kuid rõhutavad näiteks kaanonis tekkivat loomulikku mitmehäälsust ja polüfooniat. Vokaal on albumil hästi selgelt esiplaanile seatud, kuid aeg-ajalt lisandub instrumente, mis tekstuuri mitmekesisemaks kujundavad. Pillide valik on üsnagi harvaesinev, kõlavad väikekannel (Liene Skrebinska), shruti box, raamtrumm, savilinnud (Laurita Peleniūte), basskitarr, ģīga, löökpillid ja parmupill (Gatis Gaujenieks).

Põnevaks muudab kuulamise ka heli ruumilisus, mis kerkib eriliselt esile kõrvaklappe kasutades. Igale häälele on antud kõlapanoraamis kindel “oma koht” ning tänu rohkelt kasutatud kaanonile muutuvad laulud seetõttu hästi elavaks ja hingestatuks, liikudes heliruumis selgesti tajutavalt ringi.

Albumi peamine märksõna võiks vast olla kestvus, mis ilmutab ennast nii kuuldaval kui mõtestatuse tasandil. Laulud veerevad peatumatu rattana, meloodialiine antakse sujuvalt käest kätte ja kõige selle taustal on läbivaks ideeks autentse laulutraditsiooni hoidmine ja edasi kandmine. Baltimaade muusikapärand on helikandjal põimitud loomulikuks tervikuks, tuues seeläbi esile nii meie laulutraditsioonide sarnasused kui erinevused.

bottom of page