Kristjan Randalu ja New Wind Jazz Orchestra kontsert mullusügisesel “Jazzkaarel” on tänini mu kirkaim kontserdielamus. Kuulasin kontserti Vaba Lava esireast ja tundsin end nagu seiklusfilmis. Lavalt mainiti, et kohe pärast kontserti koguneb orkester albumit salvestama ning kõneka pealkirjaga plaat “Sisu” on nüüd inglise plaadifirma Whirlwind Recordings vabrikust väljas. Kontserdil mind tabanud esireaelevust ja elamusehmatust album ei korda, see-eest on stuudios veelgi timmitud-tuunitud rikkalike partituuride detaile ning orkestri mängu täpsust ja tasakaalu.
Plaat sisaldab Kristjan Randalu omaloomingut ning seadeid, ta on ka kõikide arranžeeringute autor. On uusi kompositsioone, aga ka vanade taastõlgendusi – näiteks nimiloo leiab 2018. aastal ECMile salvestatud trioplaadilt “Absence” ning paar lastelaulutöötlust albumilt “Enter-Denter”. “Song of Freedom” on algselt loodud meeskoorile ja puhkpilliorkestrile, “Partly Clouded” Tallinna Kammerorkestrile.
Lõviosa lugudest iseloomustab eksaktne rütmika ja ebakvadraatne meetrika. Seaded on määratult nüansirikkad ja muusikutele tõelised tehnilised väljakutsed. Palad on tulvil muusikalisi sündmusi ja ootamatuid suunamuutusi, palju on tähelepanu pööratud ka tämbraalsele lõuendile, fraseerimisele ja kõlavahekordadele. Tulevärgilikele, kihutavatele lugudele pakuvad vaheldust kaemuslikud (ka kohati kaamoslikud) ballaadid “Valse hésitante” ja “Song of Freedom”. Saksa dirigendi Wolf Kerscheki käe all mängivate noorte jazzmuusikute tase teeb rõõmu – pea igas loos soleerib pianist Randalu, aga tema kõrval leiavad ruumi ka saksofonist Aleksander Paal, flötist Markus Eermann, klarnetist Martin Kuusk ja trompetist Jason Hunter. Nimekate väliskülalistena on mängu toodud Ingrid Jensen trompetil ja Ben Monder kitarril. Kui Estonian Dream Big Bandi loomine sajandivahetuse paiku tähistas unistuse täitumist, siis New Wind Jazz Orchestra ridades puhuvad praegu tõepoolest Eesti orkestrijazzi uued tuuled.
Nii plaadi pealkiri kui ka albumile laenatud lastelood viitavad-vihjavad Randalu teatud juurteotsingutele. Laenulugudena kõlavad Uno Naissoo “Hiirejaht”, Üle Vinteri “Pipi laul” ja Olav Ehala “Lambalaul”. Lapsemeelsed laulud küll, aga loodud selge jazzitaju ja suure jazzikogemusega heliloojate poolt, kelle harmoonilised-rütmilised finessid kandusid paratamatult ka lastele kirjutatud lugudesse. Randalu seaded annavad nendele lustlikele lugudele erilise hoo.