top of page

Peegeldused suvisest laulukirjutajate laagrist


Laagris osalejad.

Noored heliloojad Karl Tipp ja Pille-Riin Langeproon on loominguline duo, kelle eestvedamisel kutsuti möödunud suvel ellu laulukirjutajate laager ühes muusikakohvikuga “Pillerkaarl”. Kuna sündmus Neo-Rehe talus, Änglema külas osutus väga menukaks, on siit kindlasti oodata uue traditsiooni kujunemist, millel tasub edaspidi silm peal hoida.


Esimesest laulukirjutajate laagrist 27. – 29. juulil võttis osa põnev mitmekülgselt andekas seltskond, kes moodustus peamiselt korraldajate endi tutvusringist.

Osalejate hulgas olid: Ken Arula, Morten Milder, Sten Aamer, Jana Liisa Johannson, Reelika Sommer, Oscar Tammemäe ja Emma Johanna Lepasoo. Kuna laagriliste taustad olid küllaltki erinevad, tekkisid paari päeva jooksul väga põnevad koosloomise momendid loosi alusel jagatud töögruppides, kus loomeprotsessis võis kohtuda mandoliinivirtuoos elektronmuusika loojaga või hoopis heade laulusõnade kirjutaja noore andeka lauljaga.


Erinevad tugevused ühendati lugude kirjutamises ja lõpus kanti kõik loodu ette avalikul kontserdil koos muusikakohvikuga Neo-Rehe talu õuel 29. juulil, mil lisaks uue muusika ettekannetele erinevates kooslustes esinesid ka mõned teised põnevad kollektiivid : stiilne laulja ja bassisti duo TamTam, hingeline autorilaulik Hanno Padar ansambliga, põnev Karl Tippi ja Kristjan Kannukese duo Vakkka!, eksperimentaalne ansambel tHerbalist ja õhtu lõpetas DJ Ivo Malmi ekstaatiline tants.


Karl, kust tuli inspiratsioon korraldada selline põnev laager?

Karl Tipp: Idee see laager ellu kutsuda tekkis sarnasest üritusest sama aasta jaanuaris. Meil oli endise Otsa kooli õpilaste ja Viljandis õppivate muusikaprodutsenditega laulukirjutamislaager, kus tehti grupid, tutvuti, kirjutati lugusid ja esitati neid erinevates kohtades üle Viljandi. Sealt tekkis tunne midagi sellist ka ise korraldada. Edasi läks idee paberile ja nii ta sündis!


Osalejaid tuli laagrisse täpselt parasjagu ning progamm oli loominguliselt mitmekülgne – piisavalt aega jäi nii loovateks ülesanneteks kui ka ühisteks sotsiaalseteks tegevusteks kui ka loenguteks. Ettekannetest olid kutsutud kõnelema Sandra Perens Tier Musicust, kes tutvustas noortele muusikatööstuse telgitaguseid väga aktuaalsete näidete varal. Samuti tutvustas tunnustatud helirežissöör Siim Mäesalu laagris osalenutele helitöötluse peenemaid nüansse ning selgitas muusikaliste katkendite abil miksimise ja masterdamise olemust. Laagrisse oli kutsutud rääkima vioola saladustest ja mängutehnilistest võtetest multiinstrumentalist ja helilooja Kristjan Kannukene. Vaimule jagas kosutust kirjanik Mathura loenguga teemal: “Kus on elu ase? Looduse lähedusest ja pühadusest”. Korraldaja Pille-Riini pere ja lähemad sõbrad olid kaasatud laagriliste toitlustamisse täistaimse toidu menüül, mis lisas omajagu põnevust, kergust ja teadlikkust.


Kogu laagri vältel käis töötubades loominguprotsesse innustamas ja juhendamas laulja, laulukirjutaja ja produtsent Kelly Vask, kes ka ise laagri lõpus oma muusikaga üles astus.


Loomelaagri õhustik oli piisavalt vaba, inspireeriv, kuid samas oli päevakava piisavalt stuktureeritud, et kõike teha jõuaks. Noored said kogeda grupitöödes kaasloojate mõttemaailma, põrgatada ideid ja õppida teineteiselt. Siit ka mõned vahetud peegeldused laagris osalenud Reelika Sommerilt ja Ken Arulalt.

Laagri atmosfäär.

Reelika, kui peaksid kirjeldama suvist loomelaagrit ühe sõnaga, siis milline sõna võtab sinu jaoks kokku laagri õhustiku?

Reelika Sommer: Soojus


Kas osaleksid ise uuesti selles laagriformaadis?

Reelika Sommer: Kindlasti. Kurb on mõelda, et laulukirjutuslaagrite korraldajaid Eestis peaaegu et ei olegi. Tore on alati vaadata, kuidas suuremad music management’ide tiimid korraldavad neid küll oma artistidele, aga just anda võimalust noortele tuult tiibadesse, selliselt ei ole. Seepärast on ka Pille ja Karli kättevõtmine suur austus ja inspiratsioon.


Ken, ka sina olid üks laagris osalejatest. Mida uut võtsid enda jaoks suvisest laulukirjutajate laagrist kaasa, mida oma tänases loominguprotsessis rakendad?

Ken Arula: Tuleb kasutada seda, mis on varasemalt varasalves ja kogemustena talletunud ning põimida see uute sugemete ja huvidega - seda just muusika loomise plaanis.


Palun ütle, kellel soovitaksid laulukirjutajate laagris järgmisel suvel osaleda?

Ken Arula: Soovitan seda neile, kes soovivad mugavustsoonist välja tulla ning ületada takistusi enda sees seoses muusika loomisega.

571 views
bottom of page