28. jaanuaril tuli Vanemuise kontserdimajas ettekandele Veljo Tormise suurteos “Eesti ballaadid”, osalesid Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja solistid Risto Joosti juhatusel.
Tormise oopus on valminud 1980. aastal, Tallinnas toimunud olümpiaregati kultuuriprogrammi osana, ja esietendus toona veel väga noore dirigendi Tõnu Kaljuste juhtimisel Estonia teatris. Järgmine, kontsertettekanne oli 1988. aastal Estonia kontserdisaalis. Visuaalse lahenduse poolest väga eriline oli 2004. aasta lavastus Nargenopera ja Von Krahli koostöös, kus etendusele andis värvi jaapani butoh-esteetika ja Aki Suzuki koreograafia ja mis toodi vaatajate Kuusalu vallas Soorinna külas endise kolhoosi heinaküünis. 2010. aastal lavastati ballaadid Noblessneri valukojas, kus omakorda võis ekraanilt näha 2004. aasta lavastuse fragmente. Kõigi nimetatud ettekannete dirigent oli Tõnu Kaljuste.
Tartus jõuti Tormise monumentaalteose esituseni alles nüüd. Plaanid olid küll suuremad kui koroona võimaldas, aga märgiline sündmus see Tartu muusikaelus kahtlemata oli. Siinkohal on ehk paslik meenutada, et Tormise varasemad, enne ballaade kirjutatud lavalised suurvormid – “Meestelaulud”, “Naistelaulud”, “Külavahelaulud” ja ooper “Luigelend” – on omal ajal 1960.–1970. aastatel kirjutatud just Vanemuise tellimusel ja initsiatiivil ja olid toona teatri olulised visiitkaardid nii Eestis kui külalisetendustel Venemaale ja kaugemalegi.