top of page
Writer's pictureIa Remmel

Anna-Liisa Bezrodny soovib Tallinna kammermuusika festivalil tutvustada publikule uusi artiste


Anna-Liisa Bezrodny. FOTO KAUPO KIKKAS

23. – 30. augustini toimub juba 19. korda Tallinna kammermuusika festival. Sellest aastast on festivali kunstiline juht nimekas viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny, kes räägib oma selle muusikasündmusega seotud ideedest ja mõtetest. Festivali kavast lähemalt www.tallinnkammerfest.ee . Millised olid esimesed kokkupuuted Tallinna kammermuusika festivaliga?

Anna-Liisa Bezrodny: Olen festivali juures olnud juba algusest peale. Oli suur tahtmine see käima saada, sest Tallinnas varem sedalaadi festivali polnud. Aitasime igal pool kaasa, olen näiteks ka pileteid müünud. Loomulikul olen festivalil ka päris palju esinenud, kuigi mitte igal aastal.


Mida uudset tood festivalile kunstilise juhina?

Minu soov on tutvustada publikule uusi artiste, eriti välismaiseid, keda Eestis seni kuuldud pole ning huvitavaid kavasid. Kuna mul on juba pikk kontsertkarjäär, on mul tekkinud palju kontakte. Festivalile tuleb näiteks Soome viiuldaja ja dirigent Helsingi Filharmooniaorkestri kontsertmeister Jan Söderblom, minu tšellistist abikaasa Jan-Erik Gustafsson ja fenomenaalne aldimängija Razvan Popovici, kellel on endal mitu festivali. Tahan neid artiste kombineerida meie enda suurepäraste keelpillimängijatega, nagu Marcel Johannes Kits, Linda-Anette Verte, Ivi Ots, Kaija Lukas, Regina Udod. Keelpillitase on Eestis praegu rõõmustavalt kõrge ja meil on palju häid mängijaid. Pianistiks on paljudel kontsertidel Irina Zahharenkova, geniaalne artist ja ansamblipartner, kes aimab nagu õhust ette ära, mida teised ansamblis teha kavatsevad. Olime temaga just koos Naantali festivalil Soomes, Irinaga mängida on suur privileeg.

Festivali teemaks on tänavu “sümbioos”. Tahame ühendada muusikat sõna, poeesia, teatriga. Mul on väga hea meel, et kavades nõustus kaasa tegema näitleja Tambet Tuisk. Ta on suurepärane näitleja ja ta oskab muusikutega koostööd teha.

Festival suurel avakontserdil mängime algul duodes ja lõpus Mendelssohni oktetis kõik koos. Kaasa teevad kõik eespool nimetatud mängijad ja Tambet Tuisk.

24. augustil on Shakespeare’i teemaga kontsert “Poeesia läbi muusika”. Seal tulevad ettekandele näiteks Brahmsi “5 Ophelia laulu” Aribert Reimanni seades, Tambet Tuisk loeb Hamleti monoloogi, esinema tuleb ka laulja Kadi Jürgens.

Siis on sellised kavad, nagu “Barokist tangoni”, mida teevad Angelika Klas-Fagerlund, Marcel Johannes Kits, Irina Zahharenkova ning lõbusam ooperlik kava “Helide sillal”, kaastegevad Angelika Klas-Fagerlund, Marion Melnik, klaveril Siim Selis.

Ilus romantiline kontsert on 26. augustil, kus mängivad tšellistid Marcel Johannes Kits ja Jan-Erik Gustafsson, samuti Toomas Vavilov ja Irina Zahharenkova. Kavas on Brahms ja Rahmaninov. Väga eriline on 28. augusti kontsert “Intiimsed kirjad”, mis sai nime Tšehhi helilooja Janáčeki kvarteti “Intiimsed kirjad” järgi. Kavas on sama teemat kandev Cecilia Damströmi kvartett “Kirjad” ja César Francki Klaverikvintett. Esitajateks on Jan Söderblom, Razvan Popovici, Kaija Lukas, Jan-Erik Gustafsson, Irina Zahharenkova ja mina. Tambet Tuisk loeb vahele Janáčeki kirju, mis kõnelevad keelatud armastusest.

29. augustil on kaks kontserti: pärastlõunal esinevad Peeter Paemurru, Piia Paemurru ja mu ema Mari Tampere, hilisõhtusel kontserdil “Müstiline universum” on kavas sellised teosed, nagu Schönbergi “Kirgastunud öö”, Frank Bridge’i Phantasy kvartett.


Festivalil on ka igal aastal oma resideeriv helilooja – väga oluline tradtsioon.

Jah, resideeriv helilooja on suurepärane traditsioon ja sel aastal on selleks valitud Rein Rannap. Ta tähistab tänavu ka oma 70. juubelit. Esitame tema suure uudisteose “Elukõver”. See on topeltkvartett, kus teose kolmes osas käiakse läbi kogu inimelu. Selle teosega haakub ka Osvaldo Golijovi “Viimane ring” keelpillinonetile. Silvia Ilves esitab kaks Rein Rannapi teost – “Burlesk” ja “Ballaad”. Samal kontserdil teeme ka kummarduse Aavo Otsa mälestusele.

Lõppkontserdil 30. augustil on meil ka orkester – EMTA kammerorkester. Dirigeerib Jan Söderblom, Jan-Erik Gustafsson ja Marcel Johanees Kits mängivad Vivaldi kontserdi kahele tšellole. Veel tuleb ettekandele Ralph Vaughan-Williamsi “Fantaasia Thomas Tallise teemal” – väga kaunis lugu ja ma esitan ka Rein Rannapi mulle loodud suurepärase pala “Cantilena”. Lõpetame festivali Jaan Räätsa klassikaga, tema “Kontserdiga kammerorkestrile”.

302 views
bottom of page